Az aktív szavazó pártválasztók bázisán jelentősen nőtt a Fidesz-KDNP előnye (már 15 százalék) a TISZA Párttal szemben – derül ki a Magyar Társadalomkutató legfrissebb felméréséből. A kutatásból az is kiderül, hogy a változás mögött a Fidesz szavazók növekvő politikai aktivitása áll.
A Magyar Társadalomkutató egy hónappal az előző kutatását követően újra megvizsgálta, hogy egy esetleges választáson miképp szerepelnének a magyarországi pártok 2024 legvégén.
Magyarország sikeres EU soros elnöksége, Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson és Magyar Péter újabb ellentmondásos ügyei állhatnak többek között annak hátterében, hogy a kormánypártok 4 hét leforgása alatt is jelentősen növelni tudták támogatottságukat az aktív szavazó pártválasztók között. Míg a 18. életévét már betöltött lakosságot reprezentáló mintán továbbra is 12 százalékos a Fidesz előnye, addig a biztos szavazó pártválasztók bázisan csaknem megduplázódott a Fidesz-KDNP és a TISZA párt közötti különbség (+8 százalék), ami immár 15 százalékot tesz ki. Az egy hónappal ezelőtti kutatáshoz képest jóval magasabb arányban jelzik biztosra választási részvételüket a Fidesz szavazói, ami arra utal, hogy az elmúlt 4 hét kül- és belpolitikai eseményei aktivizálták őket. A választásokra hagyományosan jól mozgósító kormánypártok tehát már másfél évvel a választások előtt is meg tudták mutatni, hogy vannak még tartalékaik.
Az aktív szavazó pártválasztók válaszai alapján négy párt érné el az 5 százalékos bejutási küszöböt listás szavazáson, ugyanis egy aktuális választást a Fidesz-KDNP magabiztosan nyerne meg (49 százalék), a parlamentbe pedig a TISZA Párt (34 százalék), a Mi Hazánk Mozgalom (5 százalék) és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (5 százalék) jutna még be, a Demokratikus Koalíció (4 százalék) viszont elmaradna a bejutási küszöbtől.
A kutatás 1000 fő telefonos (CATI) megkérdezésével készült, az adatfelvételre 2024. december 16-18. között került sor. A minta reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. 1000 fős mintanagyság és 95 százalékos megbízhatósági szint esetén a maximális mintavételi hiba ± 3,16 százalék.