Két hónappal az országgyűlési választás előtt a biztos pártválasztók között 8 százalékpontos a Fidesz előnye az egyesült baloldallal szemben – derül ki a Társadalomkutató felméréséből. A Fidesz-KDNP-t a részvételüket biztosra ígérő pártválasztók 51, a baloldalt 43 százaléka támogatja. A kiskorú gyermeket nevelő választók körében ennél is jelentősebb a kormánypártok és baloldal támogatottságának különbsége. Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt kampánya inkább elbizonytalanította, semmint növelte a baloldal szavazótáborát.
A Társadalomkutató az áprilisi választás felé közeledve célul tűzte ki, hogy rendszeresen beszámol pártpreferencia-kutatásairól. Mivel az országgyűlési választáson csak a leadott szavazat számít, a kutatás a biztos szavazó pártválasztókra koncentrál.
Novemberhez képest jelentős átrendeződés figyelhető meg a politikai erőviszonyok tekintetében. A Fidesz-KDNP továbbra is a biztos szavazó pártválasztók 51 százalékára számíthat, a baloldal támogatottsága az aktív szavazók között viszont 43 százalékra csökkent. Novemberi kutatásunkban a Fidesz hasonlóan a biztos választók 51 százalékát tudhatta maga mögött, míg a baloldal akkor még a voksolók 46 százalékát. Azaz, a novemberi 5 százalékpontos különbség mostanra 8 százalékpontra nőtt. Ezzel párhuzamosan erősödésnek indultak a kispártok. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Mi Hazánk „most vasárnap” egyaránt 3-3 százalékos eredményt érne el, mely pártok eredményeit novemberben az „egyéb pártok” besorolásban tüntettük fel. Ez azt jelenti, hogy támogatottságuk továbbra sem elegendő az Országgyűlésbe jutáshoz.
![](https://tarsadalomkutato.hu/wp-content/uploads/2022/01/TK0131.png)
Azok körében, akik 18 évnél fiatalabb gyermeket nevelnek, kiemelkedő a kormánypártok népszerűsége: a kiskorút nevelők 54 százaléka a Fidesz-KDNP szavazója, s csak tízből négyen (39 százalék) támogatják a baloldalt. A februárban esedékes családi adóvisszatérítés várhatóan szintén pozitív hatást fog gyakorolni a kormánypártok népszerűségére.
A felmérés eredményei alapján Márki-Zay Péter továbbra sem teljesítette legfőbb vállalását, hogy népesebbé teszi a baloldal szavazótáborát. Inkább negatív trend figyelhető meg, miszerint kampánya elbizonytalanít, semmint meggyőz. A sikertelen népszavazási kezdeményezés, a baloldallal nem szimpatizáló választók szüntelen sértegetése és a magas társadalmi támogatottsággal bíró kormányzati programok kritizálása mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy a baloldal már hónapok óta nem képes lendületet venni, s táboruk szűkül.
A kutatás 1000 fő telefonos (CATI) megkérdezésével készült, a novemberi adatfelvételre november 28-30., a januári adatfelvételre 2022. január 24-26. között került sor. A minta reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. 1000 fős mintanagyság és 95 százalékos megbízhatósági szint esetén a maximális mintavételi hiba 3,1 százalék.